пʼятниця, 6 листопада 2015 р.

Екзюпері теж був маркетологом!?

Латеральний – синонім нешаблонний

"Добре бачить лише серце . Найголовнішого очима не побачиш"

"Усі-бо дорослі спершу були дітьми, тільки мало хто з них про це пам'ятає"

Що ж таке латеральне мислення та маркетинг?
 
Для того щоб зрозуміти, що таке латеральний маркетинг, давайте почнемо з латерального мислення. Тим більше, що вони так і з'являлися на світспочатку мислення, потім маркетинг - обидва латеральні. Обіцяю, що все що ми розповімо про ці незрозумілі терміни, буде дуже навіть зрозуміло і цікаво.

Латеральне мислення (lateral thinking) – це метод нестандартного підходу і вирішення завдань, щось типу творчого мислення. Сам термін запропонував у кінці 1960-х рр. Едвард де Боно, експерт з креативності. Вінавтор майже півсотні книг, перекладених на 35 мов. Найпопулярнішою є «Шість капелюхів мислення». Якщо в загальному, то змінюючи капелюхи ми можемо переключатися на різні аспекти проблеми (питання, завдання – називайте як хочете). Метод шести капелюхів взагалі вкрай корисна тема як для тих, хто постійно бере участь в мозкових штурмах, так і для тих, хто приймає важливі рішення. Взагалі концепція цікава всім людям, мізки яких не лежать без діла.

Суть: Едвард де Боно ввів поняття патернів (шаблонів або моделей) і тут же виявив різні їх види, у т. ч. стримуючі. Щоб вони не заважали нам творити, він розробив інструмент, що дозволяє перебудовувати патерни, йдучи від обмежуючих і створюючи сприятливі. Ось це і є латеральне мислення.

Капелюшки:
 
Білийінформація та питання, пов'язані з ним: що маємо, чого не вистачає?
Чорний обережність, отже, судження та оцінка з позиції «а чи правда це
Червонийемоції, а звідсиінтуїція, почуття і передчуття.
Жовтийпереваги.
Зеленийтворчість, тобто ідеї і пропозиції, пошук альтернатив.
Синійорганізація мислення: чого досягли і що робити далі?
 
На відміну від логічного мислення (яке ми в жодному разі не скасовуємо), латеральне мислення не вимагає покрокового руху думки, у разі якого помилка на одному з етапів руйнує всю структуру. Латеральне мислення дозволяє скакати туди-сюди, допускає помилки. Не дивлячись на громіздку назву "латеральне мислення", його складові дуже простікреатив, інсайт і гумор! А як ж логіка? А логіку ніхто не відміняв! Логічне мисленнявертикальне, в той час як латеральнебічне. Латеральне мислення знаходить ідею, логічне - розвиває її.

Дві важливі книги Едварда де Боно
Искусство думать. Латеральное мышление как способ решения сложных задач
 
"У кожного є право піддавати сумніву все що завгодно, причому стільки разів, скільки йому заманеться, але зробити це хоча б один раз він просто зобов'язаний. Ніяка точка зору на стан речей не може вважатися священною, недоступною перегляду. Немає такого способу дій, який не можна було б поліпшити. Повинна бути можливість інакше поглянути навіть на колесо, щоб заново оцінити його ефективність"
детальніше


Гениально! Инструменты решения креативных задач

Це, можна сказати, практичне продовження його книги про латеральне мислення. Частина висловлювань та оригінальних ідей повторюються, але  Боно повторення своєї книги і не приховує, стверджуючи, що «повторення часто буває дуже корисним». А особливо, якщо ви вирішили прочитати тільки цю книгу.
детальніше



 
Тепер переходимо до латерального маркетингу.
Латеральний маркетинг базується на пошуку нових можливостей, фокусуючись на неврахованих бажаннях споживачів. Він базується на пошуку нових можливостей шляхом звернення до одного або декількох бажань споживача, які ми відкинули при попередньому визначенні товару або послуги.
Філіп Котлертой самий герой, який адаптував теорію латерального мислення. Він і Фернандо Тріас де Без створили нову концепціюлатеральний маркетинг. Автори вирішили розширити інструментарій маркетингу за рамки послідовного і логічного процесу, на якому він базується, і допомогти компаніям генерувати нові ідеї, які не можуть запропонувати ні споживачі, ні маркетингові дослідження.

На початку 1970-х років італійська фірма Ferrero вирішила випустити на ринок новий шоколадний продукт для дітей. Думок щодо створення самого продукту було багато: пропонували додати більше цукру, створити неординарно яскраву обгортку, виробляти шоколад у формі улюблених мультиплікаційних героїв. Однак підприємцям Ferrero прийшла в голову геніально проста думка: «А чому нашу продукцію повинні тільки їсти? Найулюбленіше заняття дітей - гратись! І якщо ми робимо продукт для дітей, то вони повинні отримати не тільки смачну шоколадку, але й іграшку!». Така, на перший погляд, нелогічна комбінація була реалізована в 1972 році у відомому на весь світ продукті під назвою «Кіндер Сюрприз».

Звичайно, компанія могла піти стандартним шляхом. Зазвичай для того, щоб створити новий продукт, до старого продукту додають який-небудь новий компонент, наприклад, полуницю в шоколаді. Але, по суті, шоколадка залишається все тією ж шоколадкою. І такий товар продовжує лежати на полицях супермаркетів серед десятків інших схожих брендів. Навіть якщо б Ferrero змогла зварити дуже смачний шоколад і максимально гармонійно об'єднати цукор, какао, родзинки, печиво і т. д., то навіть за найсприятливіших обставин компанія змогла б отримати не більше 3-4% ринку. Але варто було подивитися на процес збоку, як відразу народилася нова ідеярозважати дітей.
Не можна чітко визначити, чим є «Кіндер Сюрприз» — солодощами або іграшкою. Це абсолютно новий продукт, і не варто порівнювати. В результаті компанія має практично 100% ринку нової категорії. За даними A. C. nielsen's Billion Dollar Brands, «Кіндер Сюрприз» — одна з найпопулярніших в світі шоколадних марок, щорічні продажі якої перевищують $1 млрд.

Ну і нарешті алгоритм латерального підходу в маркетингу: Потрібно вибрати "фокус". Це продукт або послуга, які ми маємо намір трансформувати в щось принципово інше. Провести "латеральне заміщення", щоб створити розумовий стимул, який спонукатиме наші креативні здібності. Латеральне заміщенняце переривання звичайного перебігу логічної думки, звичайним ланцюжком суджень де-небудь в його середині. Створити нове з'єднання, новий зв'язок.

У латеральному мисленні розрив або щілину можна створити шістьма способами: заміною, переворотом, комбінуванням, гіперболізацією, усуненням або зміною порядку у вашому товарі або послузі. В якості прикладу наводиться латеральне мислення над традицією посилати на день святого Валентина своїм коханим букет троянд. І ось які латеральні маркетингові ідеї пропонують Котлер і де Бес:
Заміна: посилати лимони, а не троянди.
Переворот: посилати букет у всі інші дні року, але не на день святого Валентина
Комбінування: посилати троянди і ще що-небудь на додачу.
Гіперболізація: надіслати сто троянд або одну-єдину (перебільшення і применшення).
Усунення: не посилати троянди взагалі.
Зміна порядку: посилає троянди коханий, а не закоханий.

Кожен з цих варіантів створює розрив, щілину в логіцівсі ідеї, які вийшли, нелогічні і тепер нам потрібно заповнити щілину, створити з'єднання, знайти логічний зв'язок між традицією посилати троянди і тими химерними ідеями, які у нас народилися в результаті латерального мислення.
Сподіваюся, тепер у вас є чітка відповідь не тільки на питання "що таке латеральний маркетинг", але й уявлення про те, як його можна використовувати.
(джерело paperblog)

Важлива книга Філіпа Котлера
Латеральный маркетинг:
Технология поиска революционных идей
 
Світ вже не такий як раніше: товарів все більше, споживач все легше переходить на нові марки, вчорашні маркетингові прийоми вже не настільки ефективні. Дійсно, свідомість багатьох споживачів принципово закрита для комерційної комунікації, ми вміємо читати журнал і не бачити рекламу, ми переключаємо канали, коли там реклама. «Де і як шукати нестандартні рішення?» - читайте!
детальніше



Ще дві круті книги про нешаблонне мислення та креативний маркетинг
Zag. Манифест другого маркетинга
Марти Ньюмейер

Найкоротший шлях до свого Загподивитися, що роблять конкуренти, і зробити щось інше. Дійсно інше.
Марті Ньюмер розказав все, абсолютно все про те, як це зробити.

детальніше
 




Рисовый штурм и еще 21 способ мыслить нестандартно
Майкл Микалко
По суті, Майкл Микалко змінює свідомість в цілому. Прочитавши книгу, перестаєш дивитися на світ звичним чином. Ти починаєш відчувати себе якимось роботом, який бачить світ через матрицю. Але що найголовнішедіє ланцюгова реакція. Ви починаєте усвідомлювати, що один і той же підхід можна застосовувати при вирішенні абсолютно різних завдань.
Можна рекомендувати тим, хто стикається з необхідністю придумувати щось нове, а також тим, хто не вважає себе творчими особистостями, щоб вони переконалися в протилежному.
детальніше


Використовуйте найкращі інструменти для розвитку свого бізнесу!

Успіхів,
Леся Петренко
головний натхненник книгарні Leole Book
та видавництва Leole Publisher