Хто сказав, що безвихідних ситуацій не буває? Звичайно, бувають, вважають ті, у кого є досвід, знання і мудрість. Причому зіткнутися із завданням, яке здається неможливо вирішити, можна на кожному кроці - вони всюди.
Але так звані траблшутери (фахівці, що шукають логічне рішення проблеми) впевнені в зворотному.
Траблшутер - це перш за все універсал, який вирішує завдання відносно швидко і в будь-яких областях. Необов'язково бути для цього експертом у всіх галузях. Але треба бути експертом в аналізі ситуації, формулюванні та вирішенні протиріч, модеруванні процесів колективного рішення.
Але, знову ж таки, для того, щоб дійсно позиціонувати себе в якості траблшутера, необхідно вирішити сотні реальних завдань, десятки тупикових надскладних. Це головне. Все інше (швидкочитання, пам'ять, стенографія, іноземні мови ...) - чудово, якщо є, це дуже допоможе, але воно - другорядне. Він тренує, вивчає і розробляє методи, прийоми, навички вирішення нестандартних завдань в самих різних сферах діяльності. Плюс трохи здібностей і багато бажання. Потрібен постійний ріст «Вчитися, працювати, вчитися, працювати, вчитися, працювати ...» Але не через кому, а паралельно.
Крім того, слід уникати плутанини траблшутінга з інтерім-менеджментом, який є технологією співпраці з окремим експертом, що має на увазі тимчасовий найм для вирішення кола конкретних завдань. Але в західному розумінні траблшутер - це генератор точкових супер-ідей, і йому немає необхідності працювати за такою технологією. Він прибув на день-два, походив, подивився і видав ідею, а потім поїхав, отримавши гонорар. Однак у нашій дійсності багато траблшутерів працюють як звичайні бізнес-консультанти, тому і принципи роботи інші.
Цілком очевидно і те, що не існує траблшутерів широкого профілю, щоб там не говорилося. Справжній Майстер - завжди майстер в чомусь конкретному, а широкий фахівець швидше за все «кульгає» або в якійсь зі сфер, або відразу у всіх областях своєї широкої діяльності.
Книги для розвитку навиків вирішення нестандартних завдань
Траблшутинг Как решать нерешаемые задачи, посмотрев на проблему с другой стороны
Сергей Фаер
Сергій Фаєр, майстер ТРИЗ, траблшутер з 30-річним досвідом вирішення різних завдань в сфері великого та малого бізнесу, впевнений, що знайти вихід із ситуації можуть абсолютно всі без винятку - навіть ті, хто далекий від винахідницької діяльності. До речі, Сергій - перший в світі тризовець, який захистив свою дисертацію на рівень майстер ТРИЗ в нетехнічних областях.
Алгоритм постановки і рішення "невирішуваних" завдань, парадокси, приклади складних завдань і знайдених красивих рішень, а також багато іншого.
Найти идею. Введение в ТРИЗ - теорию решения изобретательских задач Генрих Альтшуллер
Щоб вирішувати життєві нестандартні завдання в різних областях - є ТРИЗ. Але, як говорив ще Альтшуллер - ТРИЗ для мозку, а не замість мозку.Вивчивши десятки тисяч патентів та авторських свідоцтв, Альтшуллер відкрив основні закони винахідництва і показав, що процес створення винаходів є керованим. Процес винахідництва вимагає правильної організації мислення, подолання психологічної інерції, прагнення до ідеального рішення, виявлення протиріччя, прихованого в будь-якій нестандартній задачі. Безперечно, Альтшуллер - геній. У мене тільки одне питання: чому ТРИЗ не вивчають у всіх школах і інститутах?
Книга чудова, тому що: 1) вчить формулювати завдання правильно 2) знаходити сильне рішення Принципи ТРИЗ можна перенести в область інших систем, крім технічних, тому ці знання можуть допомогти вирішувати численні винахідницькі завдання з будь-якої області діяльності.
Латеральный маркетинг: Технология поиска революционных идейФилип Котлер
Едвардом де Боно було виділено безліч способів опису процесу латерального мислення. Однак однією з найцікавіших видається методика, адаптована маркетологами Філіпом Котлером і Фернандо Тріас де Безом, яка складається з трьох етапів:
1. Вибір фокусу. Щоб створити щось нове, потрібно обов'язково вибрати область творчої діяльності і напрямок пошуку, іншими словами, відому ідею, від якої ви будете відштовхуватися.
2. Генерування латерального розриву. Після вибору напрямку творчих зусиль, потрібно здійснити розрив в рамках встановленого фокуса - головний етап латерального мислення.
3. Встановлення зв'язку. Після того, як ви розірвали шаблон і отримали змінене (найчастіше, абсурдне) судження, вам потрібно вже в новому судженні знайти щось логічне. Автори вирішили розширити інструментарій маркетингу за рамки послідовного і логічного процесу, на якому він базується, і допомогти компаніям генерувати нові ідеї, які не можуть запропонувати ні споживачі, ні маркетингові дослідження.
Системне мислення
Азбука системного мышления Донелла Медоуз
Донелла Медоуз була одним з найвизначніших системних мислителів свого покоління. Їй ледь виповнилося тридцять, коли вона написала бестселер «Межі зростання», і вона відігравала важливу роль в русі за сталий розвиток систем до самої смерті в 2001 році.
Вона почала писати «Азбуку системного мислення» на початку 90-х, але книга так і не була закінчена. І зараз її колега Діана Райт відредагувала її для публікації. Це один з кращих творів про роботу систем, до яких відносяться і футбольна команда, і економічна система, і система травлення, і система опалення, і інші. До того ж написаний доступною мовою для звичайних читачів.
«Азбука системного мислення» складається з трьох частин. Перша частина описує основні концепції систем (запаси і потоки, графіки часу, а також підсилюючі і балансувальні петлі).
У другій частині розглядається, як працюють системи, на прикладах і ілюстраціях. І в третій частині нам розкажуть про те, що ми повинні зробити, щоб використовувати отримані знання про системи для поліпшення рішень в області політики і управління.
Пятая дисциплина. Искусство и практика обучающейся организации
Питер Сенге
Чому ця книга така хороша? Тому, що вона змушує задуматися про наш підхід до управління компаніями і персоналом. Вона дає масу нових ідей, які ви можете пробувати впроваджувати в повсякденній практиці. Ця книга - важливий етап на шляху розвитку менеджера! Чому дисципліна п'ята, і що за попередні чотири дисципліни?
Вміння організації, що навчається, тримаються на п'яти дисциплінах: 1. Майстерність самовдосконалення. Це коли кожен співробітник удосконалює свою особистість і трудові навички самостійно і автономно. 2. Інтелектуальні моделі. Це Ката. Тобто володіння правильними парадигмами і способами мислення, а також передача їх іншим співробітникам. 3. Побудова спільного бачення. Це єдина і висока мета. Ілон Маск дуже хороший в цьому. 4. Навчання команд. Це коли всі вдосконалюють свою особистість і трудові навички разом, діляться досвідом.
І, нарешті, п'ята дисципліна - Системне мислення. Це здатність усвідомлювати всю систему в цілому, включаючи не тільки поточний стан справ, але також минуле і майбутнє.
Дуже цікава "Пивна гра" на сторінці 26. Тут описана ігрова модель, що демонструє згубність погляду "зі свого даху". У цю гру можна виграти тільки володіючи системним мисленням, усвідомлюючи систему в цілому. Якщо сконцентрувати свій погляд тільки на зоні особистої відповідальності, виходить катастрофа.
У автора за кілька років в цю гру зіграли безліч команд, і всі постійно закінчують з величезними збитами. Хоча, можливість закінчити гру з прибутком (у виграші) є.
P.S. Взагалі, книга занудна)) Однак, за матеріалом дуже глибока і тонка. Не радив би до прочитання зовсім недосвідченим менеджерам. Можна всі гальма втратити і бід натворити. ©
Колективне мислення
Коллективный разум. Как извлечь максимум из интеллектуального разнообразия, которое вас окружает
Дона Маркова, Энджи Макартур
За останні кілька років нейрофізіологи зробили безліч важливих відкриттів, що стосуються людського мозку і що здатні істотно полегшити задачу міжособистісної взаємодії.
У цій книзі фахівець з когнітивної нейробіології Дона Маркова та її колега Енджі Макартур розповідають про різні типи мислення і моделі сприйняття, способи оперативної суперконцентрація і швидкого перемикання уваги на поставлені завдання, вибудовують алгоритм ефективних комунікацій окремих особистостей в команді.
Малюнки, таблиці, тестові завдання та діаграми чудово ілюструють матеріал і допомагають засвоїти і застосувати на практиці методику авторів.
Практика генерування ідей
Я хочу больше идей! Более 100 техник и упражнений для развития творческого мышления
Стив Роулинг
"Я хочу больше идей" , або як використовувати мислення на всю катушку. Якщо дуууже коротко, вона про те, як стимулювати творчу жилку або, навпаки, взяти під контроль фонтан ідей і досягти ефективності в роботі) Тут про основні три види мислення - дивергентне, латеральне і конвергентне. І про час та простір. І про групову динаміку. І про вибір правильних інструментів....
А ще: • Як стрибнути з трампліну аналогій • Чотири способи бачити • Навіщо вам «адвокат диявола» • Чим проколоти пузир фільтрів • Як грамотно потерпіти невдачу • Що таке «бічне підштовхування» • Як запустити перехресну намітку ідей... і 278 сторінок з вправами, схемами і натхненням для ваших власних ідей.
Одна з фішок книги - крім класних вправ, наукових фактів, смішних картинок і натхнення, що прямо ллється через край, - пояснення «два в одному»: спочатку коротке для нетерплячих, потім докладне для уважних...
Создай свою вселенную. Как придумывать истории, персонажей и развивать воображение Братья Маклеод
«Створи свій Всесвіт» - це більше ніж книга, і набагато більше ніж блокнот. Брати Маклеод - це ілюстратор і аніматор Грег і сценарист Майлз, які володіють величезним досвідом в написанні сценаріїв, продюсуванні і створенні анімації для телебачення, короткометражних фільмів, ігор і інтернету. Ось вони вже точно знають, як створити унікальний світ і персонажів, що запам'ятовуються.
Свою книгу брати поділили на кілька розділів: основа основ (як стати вільним і почати творити), персонажі, світи, історії. У кожному розділі до теоретичного матеріалу є практичні завдання для генерування ідей.
Для кого ж ця книга? Для всіх, хто: • хоче малювати історії; • хоче писати історії; • хоче прокачати свою креативність; • хоче бути ілюстратором, але має труднощі з створенням персонажів. • хоче довести креативний проект до кінця
Що цікавого і корисного? • як перестати боятися осуду вашої творчої особистості; як вирішити собі творити; • де брати ідеї і як їх не втратити; • з чого почати створення персонажа і як розвинути його в сюжеті; • способи розповіді історій; • як прописати свій власний світ і як подати його читачеві; • як черпати натхнення з навколишнього світу.
Сподіваємося, що ви чудово проведете час, створюючи свій всесвіт!
Блискучі ідеї великих вигадників
Креативатор. От идеи до воплощенияДуглас Миллер
Назва, на мій погляд, невдала. Тому що в книзі мова йде не про мистецтво придумування, а про те, як знаходити вдале рішення для наявної проблеми, робити цю ідею життєздатною і реалізовувати її. І ось в цьому ключі книга виявляється цікавою і вартою уваги .. Автор детально, по етапах, розглянув процес перетворення думки в блискучу ідею - від її формулювання до реалізації. Власне, сенс в тому, що блискучою ідея стає тоді, коли вона реалізується найпростішим чином і викликає очікуваний ефект. Книга присвячена тим питанням та проблемам, які виникають на кожному з етапів, і тому, як їх долати. Автор наводить приклади робочих ситуацій, в яких є потреба змін, і які спрощуються прийняттям такого геніального рішення.
Просто гениально! Что великие компании делают не как всеУильям Тейлор
У книзі співзасновника відомого журналу Fast Company Вільяма Тейлора зібрані нестандартні ідеї і революційні стратегії процвітаючих компаній світу.
Автор стверджує, що перешкодою до справжнього успіху служить не рядовий чи старомодний бізнес, а рядові і старомодні способи його ведення і що навіть самі звичайні пропозиції в самих традиційних сферах людської діяльності можна перетворити в унікальний продукт і досвід. У своїй книзі він пропонує прості і геніальні рецепти, як це зробити.
Читати книгу - одне задоволення. Ще й тому, що це на 90% мотивуючий сторітеллінг. Теорії практично немає, автор насправді розповідає нам про реальний досвід успіху реальних компаній.
Використовуйте найкращі інструменти для розвитку свого бізнесу!
Успіхів, Леся Петренко головний натхненник книгарні Leole Book та видавництва Leole Publisher
|
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар